Germanbros...Milk is 1,09 Euros now

all the discounters just upped their prices THEY ARE COMING FOR OUR GAINS

>inb4 poorfag
im a uni student so price increases make a big dent

I went full autist mode and made a spreadsheet comparing prices, any suggestions?

  1. 1 year ago
    Anonymous

    Just buy fargelgulpen instead

  2. 1 year ago
    Anonymous

    Hab's heute auch schockiert feststellen müssen. Zum kotzen.

    • 1 year ago
      Anonymous

      >1,09
      such dir nen Job du Opfer

  3. 1 year ago
    Anonymous

    Based chart, thank you
    Poorfag uni student here aswell, I get pic related in Edeka for 1,09€ and some random Tetrapack milk for 0,89€

    • 1 year ago
      Anonymous

      The prices were increased in july, go check today. ALDI and Lidl at least increased them this month.

    • 1 year ago
      Anonymous

      Nah, Magerquark kostet in den meisten Läden jetzt auch 1,39€

      • 1 year ago
        Anonymous

        Dir sollt gesinn, wann ech ongeféier 1 Liter fettarmer Mëllech kafe wëll, da kascht et ongeféier 4 Euro. Dëst ass fucking domm. Weg nuke eis Putin.

      • 1 year ago
        Anonymous

        Lol der ist sogar in der bekackten SCHWEIZ billiger (1.15)

  4. 1 year ago
    Anonymous

    I personally use schafenhaus instead of milk

  5. 1 year ago
    Anonymous

    1.09 for how much? A gallon is like $3.80 for me and I live in the dairy capital of America. If it's 1.09 a liter that's fuck

    Also
    >fettarme """milch"""

  6. 1 year ago
    Anonymous

    I havent been buying scharfelguagen personally

  7. 1 year ago
    Anonymous

    Exactly year ago in braunschweig i was buying 1kg chicken breast for ~7.6 euro, last month i was paying nearly 10 for 1kg in munchen
    Fix your country adolfs

    • 1 year ago
      Anonymous

      >Munich is more expensive than fucking Braunschweig
      WOOOOOOOOW

  8. 1 year ago
    Anonymous

    Polfag here, get one my level:
    1l of 3,2 UHT milk cost about 0,9Euro, and people who earn 2k euros per month are considered wealthy.
    It's not your fault, but thanks to mumi merkel's policy towards putler we'll be having a hard time in the next few years.

  9. 1 year ago
    Anonymous

    Im Lidl gibts 500g Magerquark noch für 0,95€.

    t. Preisvergleicher

  10. 1 year ago
    Anonymous

    >Tfw 500g quark is 1.40€ at norma
    It's over and I just started working out 7 months ago

  11. 1 year ago
    Anonymous

    >Sojaprotein Isolat
    >Sojamilch
    >FUCKING MAGERMILCH
    >NOCHMAL MAGERMILCH NUR HALTBAR
    >TOFU
    HOMOOOOOO JUNGE! BAM!
    post body now

    >crying about 1.09€ for 1L milk
    that was the price in austria already for non trash milk
    Now I pay 1.5€ for the same milk

    • 1 year ago
      Anonymous

      I find it hilarious that the dairy industry convinced people to pay the same for skim milk as for whole milk, when farms get paid by the fat percentage and skim milk is literally worthless garbage.

      • 1 year ago
        Anonymous

        its the same with all other "low-fat" products where they replaced expensive animal fat with dirt cheap industrial sugar

    • 1 year ago
      Anonymous
      • 1 year ago
        Anonymous

        Why do your nipples literally sag off of your pecs

        • 1 year ago
          Anonymous

          He melting

      • 1 year ago
        Anonymous

        could you press your "bizeps" even hard against your sides?

        take your critics and ditch that waste of money for these söiböi foods
        you can do it

  12. 1 year ago
    Anonymous

    That's it? Milk is $3+ Freedom bucks. I wish I had your prices.

    • 1 year ago
      Anonymous

      That's gotta be per liter

  13. 1 year ago
    Anonymous

    Nice spread sheet.
    Just remember that protein from plant sources is only half as bio-available as protein from animal sources.

    So you can quietly halve the protein per 100g values for each plant based product

  14. 1 year ago
    Anonymous

    In der Zeit in der du dein autistisches Excel Sheet angelegt hast, hättest du auch ez 2 Stunden pizzas für lieferando ausfahren können und dir dafür 20 liter milch kaufen können

  15. 1 year ago
    Anonymous

    Work for an hour.
    You can now buy at least 10 more milk, retard

Your email address will not be published. Required fields are marked *